Sosyal Medyaya Erişimin Kolay Olması

sosyal medyaya erişmek

Son yıllarda hızlı bir şekilde gelişen, içeriği ile karşılıklı bilgi paylaşımına izin veren ve kolay kullanılan dijital ortamlar; telefon bilgisayar gibi teknolojik aletlerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel yöntemlerin aksine çok daha özgür olduğu iddia edilen bu platform ne kadar özgür?

Telefonu olan her insan, internet üzerinden bir profil oluşturmaktadır. Sanal medya üzerinden erişimin zahmetsiz olması bazen kötü sonuçlar doğuruyorsa da aslında çokça iyi durumun aracıdır.

Yardımlaşma

Cep telefonları henüz gelişmemişken insanlar birbirine ulaşmak için ev telefonlarını kullanıyor veya birbirlerine mektuplar yazıyorlardı. Şu an olduğu kadar hızlı iletişim kurulabilmiş olsaydı kim bilir ne çok şey şu an olduğu gibi olmazdı. Bunun yanı sıra, günümüzde iletişim temel de telefon üzerinden olmamaktadır. Her şey dolaylı yollardan telefonu kullanarak internet aracılığı ile yapılmaktadır. Birini aramak istediğimizde, hat üzerinden değil de internet üzerindeki uygulamalardan aramayı tercih ederiz.

Artık hat paketlerinde mesajlaşma değil internet paketleri popülerlik kazanmıştır. Bunun sebebi tüm dijital ortamın internet ile çalışmasıdır. Eylem, festival, şenlik, üniversite, mahalle ve daha sayılamayacak pek çok yerde, kişiler sanal profilleri üzerinden yardım çağrısı yaptıklarında karşılığını hızlı bir şekilde görebilmektedirler. Bunun dışında yardım, bağış toplamak isteyen kurum ve kuruluşlar da bu hesaplar üzerinden çabucak istenilen bağışı toplamaktadırlar.

Düşünemeyen İnsanlar

Erişimin kolaylığı güzel şeyler getirse de maalesef götürüsü de çok fazladır. On sekiz yaş altı gençlerin telefon ile geçirdikleri vakit azımsanacak miktarlarda değildir. Bunun yanı sıra internette bulunan alkol, uyuşturucu, silah, taciz, tecavüz gibi haberlere, görsellere rastlama ihtimallerinin çok fazla olması kişisel gelişimleri açısından sakıncalı bir durumdur. İnsanlar elbette kişisel profillerini doldururken özgür olmalı, yenilik getiren, düşündüren faaliyetlerini, yazılarını paylaşmalılardır.

Ancak kötü içerikli yayınların, çok küçük yaştaki gençler tarafından izlendiği de unutulmaması gerekenler arasındadır. Sosyal hesaplarda yaş sınırı var gibi gözükse de, çoğu internet sayfasında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yayın yaptığı görülmektedir. Denetlenemeyen erişim problemi aslında kötü durumlara da sebebiyet verebilmektedir. Genç bireylerin dışında yetişkinlerinde bu tür kötü alışkanlıklara ve kötü içeriklere maruz kalma süresi artmakta, şiddete yönelimi olan bireyler haline gelmektedirler.

 
İlginizi Çekebilir:

İnstaholm.com,

İnstagram hakkında aklınıza takılabilecek tüm sorulara yanıt vermeyi amaç edinmiş ücretsiz bir platformdur. Amacına hizmet ederken sizlere ücretsiz olarak kullanabileceğiniz şifresiz beğeni, şifresiz takipçi, şifresiz video izlenme gibi servisleriyle de sizlere hizmet etmektedir.

Öneri/Şikayet gibi konularda iletişime geçmek isterseniz : instaholmcom@gmail.com mail adresinden iletişim kurabilirsiniz.

More Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü