Sosyal Medya İle Yükselen Samimiyetsizlik

sosyal medyanın getirdiği samimiyetsizlik

Bilişim çağının gelişimi ve internetin hızla yayılması ile birlikte insanların hemen her istediğini sosyal ilişkiler dahil dijital ortamlarda aramaları ve buna bağlı olarak ta gelişen sosyal medyanın, faydalarının yanında zararlarının da olduğu gözükmektedir.

İnsan İçin Konuşmak Vazgeçilmez

İnsanoğlunun ilk çağlardan bu yana istisnalar hariç olmak üzere hep toplu olarak yaşadığı ve toplulukları kurarken belli bir hiyerarşik yapı oluşturduğu görülmektedir. Toplu yaşama isteğinin önceleri kendini koruma, beraber ve toplu avlanma ve çevreye uyum sağlamakta zorlanma gibi nedenlerden dolayı meydana geldiği anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra aynı toplumu oluşturan bireylerin kendi aralarında anlaşabilmek için birtakım diller bulduğu ve bu dillerin belli bir bölgeyi veya büyük bir coğrafyayı kapsadığı görülmektedir. İnsan konuşan bir varlıktır ve konuşmak insan için vazgeçilmez bir meziyettir.

Bir ailede ilk defa konuşmaya başlayan çocukların öncelikle aile bireylerini örnek aldığı, ileriki yıllarda oyun arkadaşlarından ve sonrasında okul arkadaşlarından kelime dağarcığının gelişiminde fayda sağladığı ve hayatı boyunca bulunduğu ortam ve çevreden dilini geliştirdiği görülmektedir. İnsanların sosyal hayatta yüz yüze geldiklerinde sohbet ortamlarında veya diğer ortamlarda samimiyet kurmaya çalıştıkları, birbirinin hakkını gözetmeyi, saygılı olmayı ve dilini en iyi şekilde kullanmayı öğrendikleri görülmektedir.

Günümüz dünyasında gelişen teknoloji ile birlikte internet ortamında oluşan ve özellikle sosyal medya adını verdiğimiz sohbet ortamları yıllar yılı alışıla gelen toplumsal ilişkileri başka bir boyuta taşımaktadır. Bu ortamlara çok yüksek bir katılım olduğu ve insanların sosyal medyaya oldukça rağbet ettiği görülmektedir.

Samimiyet

Çeşitli ortamlarda yüz yüze gelen bireylerin yıllar boyu almış oldukları eğitimin sonucu olarak birbirlerine karşı saygılı ve birbirlerinin haklarını korumada gerek çevrenin etkisi gerekse birtakım hukuki normların etkisi ile hassas davranmaya çalıştıkları görülmektedir. Ancak bu hassasiyetin sosyal medyada olduğunu söylemek oldukça güçtür. Sanal ortam anlayışının birtakım sosyal medya ortamlarında karşılaşan bireylerin davranışlarını olumsuz yünde etkilediği görülmektedir. Buna neden alarak ta çevre baskısının olmadığı ve bireylerin bu ortamlarda her şeyi yapmada özgür hissetmeleri gibi yanlış bir anlayışın hâkim olduğu söylenebilir. Bireyler bu ortamlarda gerek yaşantıları gerekse kendi kişilikleri ile ilgili konularda oldukça samimiyetsiz davranabilmektedir. Bu da toplumda birtakım kuralların artık sosyal medya ile birlikte yok olmaya başladığını göstermektedir.

 
İlginizi Çekebilir:

İnstaholm.com,

İnstagram hakkında aklınıza takılabilecek tüm sorulara yanıt vermeyi amaç edinmiş ücretsiz bir platformdur. Amacına hizmet ederken sizlere ücretsiz olarak kullanabileceğiniz şifresiz beğeni, şifresiz takipçi, şifresiz video izlenme gibi servisleriyle de sizlere hizmet etmektedir.

Öneri/Şikayet gibi konularda iletişime geçmek isterseniz : instaholmcom@gmail.com mail adresinden iletişim kurabilirsiniz.

More Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü